Premietania

Najbližšie

Zážitky z ciest ponúkam aj vo forme cestovateľských premietaní a prednášok. Zachytávajú 10 rokov skúseností na cestách, autorské fotografie a videá.
Referencie: Slovenský rozhlas, Krajská knižnica Žilina, STANICA Žilina – Záriečie, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Festival Cestou Necestou a Cestovateľské štvrtky v Kežmarku.

Ponuka premietaní

Aktuálne je spracovaných týchto 16 tém:

argentina

Argentína

„My hráme najlepší futbal, u nás sú najkrajšie ženy a máme najlepšie steaky a víno na svete.“ Toto všetko s hrdosťou tvrdia Argentínčania. Povieme si, či sú tieto tvrdenia skutočne pravdivé a prejdeme si krajinu od ľadovcov na juhu až po vodopády Iguazu na severe. Neobídeme tiež Buenos Aires – perlu juhoamerických miest, mesto tanga, maté, Diega Maradonu aj pápeža Františka.

bolivia

Bolívia

Najchudobnejšia krajina Južnej Ameriky a jej neuveriteľné bohatstvá. Divoká a neprístupná náhorná plošina Altiplano, krutý život horských indiánov a miesto, podľa ktorého kalibrujú družice svoje prístroje. La Paz, najvýššie položené hlavné mesto sveta, druhé hlavné mesto Sucre a všadeprítomná koka. Cesta smrti, ktorá nás privedie do tropického Coroica a príbehy baníkov z mesta Potosi.

brazilia

Brazília

To je najbláznivejší karneval na svete a futbal, ktorý privádza ľudí do šialenstva. Tu sa konajú najveľkolepejšie oslavy nového roka a v dažďovom pralese sú skryté najkrajšie vodopády na svete. Nebude samozrejme chýbať samba ani legendárna pláž Copacabana v meste bohov Rio de Janerio.
Brazília a jej ohromná dávka juhoamerického temperamentu!

cile

Čile

Krajina dlhá 4500 kilometrov, ktorá skrýva najsuchšiu púšť sveta na severe, najlepšie vína v údoliach vysokých Ánd, ale aj ľadovce na juhu. Dôsledky vlády diktátora Pinocheta a nemocnica pomenovaná po jednom našom spisovateľovi. Chile, to je krajina kontrastov!

ekvador

Ekvádor

Krajina priamo na rovníku, jedna z najmenších v Južnej Amerike, no ponúka všetko kvôli čomu sa na tento kontinent chodí – hory, pláže aj prales. Latiskoamerické rytmy, neštandardné vítanie Nového roka, rovník, potulní muzikanti v
hlavnom meste, ťažba zlata na území Shuarov, aktívne vulkány, banánové plantáže a rok života v trópoch.

guatemala

Guatemala

Stredoamerická krajina s dramatickou históriou, mayskými pamiatkami a výbornou kávou. Farebné indiánske trhoviská, starobylé mesto Antigua obohnané sopkami, riečni ľudia a zašlá sláva bývalého hlavného španielského prístavu Livingstone. Atitlán, údajne najkrajšie jazero na svete a monumentálne mayské pyramídy uprostred
džungle v Tikale.

kuba

Kuba

Slnko, pláže, salsa, rum, cigary a večne usmiati ľudia. Takto si väčšina ľudí predstavuje Kubu. A tak to aj je! No Ostrov Slobody je aj symbolom revolucie Fidela Castra a následnej politickej neslobody. Prejdeme sa po Havane, kde každý deň spadne aspoň jeden balkón, ukážeme si, kde sa pestuje najlepši tabak na kubánske cigáry, miesto, kde pristál Krištof Kolumbus, vystúpime na Stolovú Horu a vysvetlíme si ako fungujú miestni pašeráci.

kanada

Kanada – Skalisté hory

Územie medzi Calgary a Vancouverom. Zaspomíname na dve olympiády a vyberieme sa za krásami kanadskej divočiny a nedoziernej tajgy. Nádherné scenérie kanadských jazier, vysokých štítov, ľadovcov a divých zvierat. Neobídeme zlatú horúčku a ani to, čo tu po sebe zanechali pôvodní indiáni. A presvedčíme sa, že Vancouver sa právom radí medzi mestá s najlepšími podmienkami pre život.

nikaragua

Nikaragua – Panama

Zistíme si, prečo je centrum hlavného mesta Managua vyľudnené a ako dlho je bezpečné zdržiavať sa nad dymiacim kráterom sopky. Piráti tu kedysi mohli operovať aj vo vnútrozemí a dnes ich vystriedali Číňania. A viete, že Panama, to nie je iba prieplav spájajúci dva oceány? A práve spojenie dvoch oceánov je to, čo spája aj tieto dve
stredoamerické krajiny.

novy zeland

Nový Zéland

Precestujeme krajinu známu ako Stredozem. Územie hobitov a miesto, kde sa odohrával legendárny príbeh Pána Prsteňov. Na Novom Zélande nie je potrebné posúvať hodinky a domáci sú perfektne pripravení na každodenné zemetrasenia. Povieme si o sopkách, jazerách, nevynecháme veľryby, ľadovce ani prales. A možno vás naláka výborné jahňacie, dinosaurie stromy alebo divokí Mauri, ktorí kedysi dávno varili jedlo v horúcich gejzíroch!

pariz-londyn

Paríž – Londýn

Dve európske metropoly, dva gurmánske svety a dve krajiny, ktoré boli veľkú časť svojej histórie vo vojne. Extravagantnosť Paríža a elegancia Londýna. Eiffelová veža, Notre Dame a Louvre vs. Tower Bridge, Big Ben a Buckinghamský palác. Dve mestá spojené jedným vlakom a ukážka tenisu na najkvalitnejšej tráve sveta vo Wimbledone.

peru

Peru

Stratené mesto Inkov Machu Picchu pozná každý, prečo sú ale stavby Inkov také výnimočné, už také známe nie je. Na jazere Titicaca žijú ľudia na ostrovoch z trstiny a chlapi musia vedieť štrikovať. Zavítame aj na „Malé Galapágy“, ochutnáme steak z lamy alebo cuya a priblížime si ako žijú peruánci dnes.

portugal

Portugalsko

Prekvapivo pokojná stredomorská krajina, ktorá ale ožíva najmä pri futbale! Krajina, kde cesty kedysi strážili templári a vládli tu kresťanskí aj moslimskí králi. Portugalsko preslávilo nielen moreplavectvo, ale aj slávne portské víno a jedno z najznámejších pútnických miest v Európe – Fatima. Uvidíme ako sa pestuje korok, ktorý poznáme len z vínových fľašiek a prezradíme si aj tajomstvo 500 eurovej bankovky!

rusko

Rusko – Moskva a Petrohrad

V uliciach Moskvy jazdia tanky, nad hlavami hučia bombardéry a na domoch visia transparenty s obrovskými fotografiami Stalina! Zato Petrohrad stále dýcha romantikou a monumentálnosťou ruských cárov. Dozvieme sa čo je nového na Červenom námestí a kde dnes úraduje ruský prezident. Neobídeme ani Zimný Palác, Lomonosovú univerzitu a budeme sa plaviť po Neve. Zistíme koľko milencov mala Katarína Veľká a ukážeme si ako vyzerá otváranie petrohradských mostov počas Bielych nocí.

velk-ostrov-a-poly

Veľkonočný ostrov a Polynézia

Veľkonočný Ostrov je najodľahlejšie miesto na našej planéte, ktoré strážia tajomné sochy moaiov. Tu prišiel natáčať Kevin Costner jeden zo svojich veľkofilmov a tu si dodnes volia najkrajšie dievča ostrova spôsobom, ktorý popiera všetky svetové súťaže krásy. Toto sú miesta, ktoré kým neuvidíte, nepochopíte, čo znamená slovo „pohoda“! Záhady a príbehy národa Rapa Nui, bádania českého vedca Pavla Pavla a aj to čo má Veľkonočný ostrov spoločné s Veľkou nocou.

venezuela

Venezuela

Nedotknutá divoká príroda, siahnutie si na dno vlastných síl a ropný socializmus na vlastnej koži. Karibská krajina, kde sa ešte dá zakúsiť nefalšovaná divočina a vystúpiť na stolovú horu. V Canaime sa budeme kúpať s miestnymi indiánmi a podarí sa nám dostať aj najvyššiemu vodopádu na svete – Salto Angel. Rybárčka na pirane v Rio Apure a rozprávkový Karibik na záver.

História premietaní

2019

12.11. Kino Úsmev, Košice – KANADA – Skalisté hory

08.11. Mestská Knižnica vo Fiľakove – BRAZÍLIA

08.10. KC Dunaj, Bratislava – KANADA – Skalisté hory

25.9. CSS Turie – KUBA

16.07. KC Dunaj, Bratislava – PORTUGALSKO

2018

17.08. Považská Bystrica – KUBA
18.07. Kino Hviezda, Trnava – PORTUGALSKO
17.7. Piešťanské informačné centrum – NOVÝ ZÉLAND
11.3. STANICA Žilina – Záriečie – KANADA-SKALISTÉ HORY
14.2. Žilinská Krajská Knižnica – KOSTARIKA
26.1. Libressobar, Banská Štiavnica – VENEZUELA

2017

12.9. Kino Úsmev, Košice – BRAZÍLIA
15.8. KC Dunaj, Bratislava – BRAZÍLIA
27.6. KC Dunaj, Bratislava – PORTUGALSKO
18.6. STANICA Žilina – Záriečie – NOVÝ ZÉLAND
19.2. STANICA Žilina – Záriečie – ARGENTÍNA
17.2. Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici – VEĽKONOČNÝ OSTROV A POLYNÉZIA

2016

2.12. Snow film fest, Prievidza – KANADA-SKALISTÉ HORY
1.11. XIV. Medzinárodný festival outdoorových filmov, Opava (CZ) – BOLÍVIA
28.10. Mestská knižnca vo Fiľakove – PERU
25.8. STANICA Žilina – Záriečie – PARÍŽ-LONDÝN
21.7. STANICA Žilina – Záriečie – PORTUGALSKO
16.7. Letná Lesná Slávnosť, Žilina – KUBA
9.7. Akropola, Kremnica – BOLÍVIA
1.7. Diera do sveta, Lipt. Mikuláš – NOVÝ ZÉLAND
5.6. STANICA Žilina – Záriečie – VEĽKONOČNÝ OSTROV
19.5. Cestovateľský štvrtok, Kežmarok – PARÍŽ-LONDÝN
3.4. STANICA Žilina – Záriečie – CHILE
31.3. RKC Prievidza – VENEZUELA
22.3. KC Dunaj, Bratislava – VEĽKONOČNÝ OSTROV
7.1. Cestovateľský štvrtok, Kežmarok – NIKARAGUA

2015

16.12. STANICA Žilina – Záriečie – BRAZÍLIA
15.11. Cooltajner, Považská Bystrica – KUBA
12.11. Trafačka Nitra – VENEZUELA
7.11. Cestovateľský festival, Martin – CHILE
24.10. Diera do sveta, Lipt. Mikuláš – PERU
7.10. KD Bytčica – GUATEMALA
30.9. Art Klub, Trnava, KANADA – SKALISTÉ HORY
23.9. Bombura, Brezno – NOVÝ ZÉLAND
17.9. Klub LÚČ, Trenčín – ARGENTÍNA
9.9. STANICA Žilina – Záriečie – BOLÍVIA
31.7. STANICA Žilina – Záriečie – VENEZUELA
17.6. Žilinská Krajská Knižnica – PARÍŽ – LONDÝN
13.6. Letný Foto Fest, Martin – BOLÍVIA
26.5. Hotel Palace, Sliač – BRAZÍLIA
20.5. Žilinská Krajská Knižnica – BOLÍVIA
22.4. Žilinská Krajská Knižnica – NIKARAGUA – PANAMA
25.3. Žilinská Krajská Knižnica – GUATEMALA
18.3. Filozofická fakulta UKF v Nitre – PERU
4.3. ZŠ Lietavská Lúčka – Cestovateľská dvojhodinovka
25.2. Žilinská Krajská Knižnica – KANADA – Skalisté Hory
28.1. Žilinská Krajská Knižnica – PORTUGALSKO

2014

17.12. Žilinská Krajská Knižnica – VEĽKONOČNÝ OSTROV a POLYNÉZIA
22.11. Festival Cestou Necestou, Žilina – KUBA
19.11. Žilinská Krajská Knižnica – EKVÁDOR
8.11. Martinský cestovateľský festival – PERU
29.10. Žilinská Krajská Knižnica – NOVÝ ZÉLAND
17.9. Žilinská Krajská Knižnica – ARGENTÍNA
12.6. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – PERU
25.6. Žilinská Krajská Knižnica – KUBA
28.5. Žilinská Krajská Knižnica – RUSKO
29.4. Žilinská Krajská Knižnica – BRAZÍLIA
8.3. Festival Cestou Necestou, Trenčín – EKVÁDOR
19.3. Žilinská Krajská Knižnica – PERU
26.2. Žilinská Krajská Knižnica – CHILE
19.2. Charisma Café Zvolen – ARGENTÍNA-BRAZÍLIA

2013

6.11. Charisma Café Zvolen – NOVÝ ZÉLAND
17.10. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – PORTUGALSKO
25.10. Festival Cestou Necestou Bratislava – EKVÁDOR
2.10. Charisma Café & Bar Zvolen – RUSKO
24.6. ZŠ Lietavská Lúčka – JUŽNÁ AMERIKA a RUSKO
18.4. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – VENEZUELA
21.3. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – NOVÝ ZÉLAND

2012

30.5. Latino Club Žilina – PERU-BOLÍVIA-CHILE
12.4. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – VEĽKONOČNÝ OSTROV

2011

15.12. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – KUBA
20.10. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – RUSKO

2010

Festival Vysoké Hory 2010, Žilina – ANDY

2007 – 2010

BUBO PREMIETANIA Bratislava:
– Polus City Center
– Incheba

© 2020 A MarketPress.com Theme