Premietania

Najbližšie


Zážitky z ciest ponúkam aj vo forme cestovateľských premietaní a prednášok. Zachytávajú mojich 16 rokov skúseností na cestách, autorské fotografie a videá. Premietanie trvá štandardne 90 minút a v prípade záujmu pokračuje diskusiou. Dĺžku aj prevedenie premietania je samozrejme možné prispôsobiť podľa požiadaviek organizátora. Okrem cestovateľských festivalov a cestovateľských večerov, ponúkam prezentácie jednotlivých krajín aj školám, kúpeľným domom a ďalším inštitúciám, kde možno nájsť nadšencov cestovania.

Technické požiadavky: projektor + zvuk 

Referencie: Slovenský rozhlas, Krajská knižnica Žilina, STANICA Žilina – Záriečie, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Festival Cestou Necestou, Mestská knižnica vo Fiľakove a Cestovateľské štvrtky v Kežmarku.

Ponuka premietaní

Aktuálne je spracovaných týchto 23 tém:

NOVINKA
Azorské ostrovy

5 ostrovov, pozorovanie veľrýb, výstup na Mt. Pico a beh s býkmi.

Azorské ostrovy sú nazývané aj „Havajom Európy“ alebo  „Neobjaveným európskym rajom“. A obe tieto prirovnania sú pravdivé!

Z deviatich ostrovov si prejdeme päť. Navštívime vodopády, sopky, pláže, termály a vyrazíme za veľrybami. Gurmánske zážitky tu čakajú hlavne na milovníkov prímorskej kuchyne. 

Ostrov São Miguel je najväčší a najrozmanitejší s ikonickými sopečnými krátermi, čajovou plantážou, či sírovými kúpeľmi. Na Terceira zase vstúpime do vyhasnutého krátera a zúčastníme sa tradičného behu s býkmi. Ostrovu Pico dominuje hora Mt. Pico, kde si povieme, čo od nej očakávať a ako sa pripraviť na výstup na najvyšší vrch Azorov, Portugalska aj Stredoatlantického chrbta. Námornícky gin s tonicom zase treba ochutnať na ostrove Faial a na záver sa pozrieme na najzápadnejší ostrov Flores, ktorý leží priamo uprostred Golfského prúdu a prekypuje bujnou vegetáciou. Azory sú naozaj výnimočnou európskou exotikou.

NOVINKA
Amazónia + Ayahuasca

Najväčší dažďový prales, amazónski indiáni a rituály s ayahuascou.

Amazónia sú zelené pľúca našej planéty. O tomto najväčšom dažďovom pralese sa dnes hovorí najmä v súvislosti s masívnym odlesňovaním. V tomto rozprávaní sa však budeme venovať skôr obyvateľom tejto oblasti, etnikám, ktoré ešte úplne nepohltila moderná civilizácia a ayahuasce – posvätnej liane, ktorú miestni šamani oddávna využívajú pri svojich rituáloch.

NOVINKA
Gruzínsko

Kaukazom na 4×4, odľahlé kláštory a kolíska vinárstva.

Rozprávanie o tejto zakaukazskej krajine je určené predovšetkým milovníkom horskej prírody, ale aj záujemcom o jedinečnú gruzínsku históriu, pamiatky a gastronómiu. Vďaka terénnym autám, sa dostaneme aj na ťažšie dostupné a menej navštevované miesta, takže si Gruzínsko prezrieme dôkladnejšie a intenzívnejšie. 

Hlavné mesto Tbilisi, skalné kláštorné mesto Vardzia, prechod Malým Kaukazom, či horské dedinky Veľkého Kauzaku obklopené päťtisícovkami. Nevynecháme ani miestne kláštory na neprístupných miestach a samozrejme lokálne víno.

Albánsko

Neobjavený Balkán, nádherné hory, pamiatky od antiky po súčasnosť a horúce pobrežie.

Albánsko je stále v rámci Európy pomerne neznáma krajina s nie príliš dobrou povesťou. Ak ho však navštívite zistíte, že opak je pravdou. Albánsko je rozmanitá krajina s priateľskými ľuďmi, ktorá na malom území ponúka horské scenérie, jazerá, historické pamiatky z obdobia antiky a stredoveku, prírodné úkazy a skvelú gastronómiu. Na svoje si prídu aj záujemcovia o horskú turistiku a neobídeme ani albánsku riviéru s oddychom pri mori. 

Príbehy hrdinu Skanderbega, ktorý krajinu bránil pred Osmanmi, možnosti turistiky v albánskych Alpách, historické mestečká založené dávno pred našim letopočtom, či veľkomesto Tirana.

Argentína

Futbal, tango, steaky a nostalgiou dýchajúce Buenos Aires.

„My hráme najlepší futbal, u nás sú najkrajšie ženy a máme najlepšie steaky a víno na svete.“ Toto všetko s hrdosťou tvrdia Argentínčania. Povieme si, či sú tieto tvrdenia skutočne pravdivé a prejdeme si krajinu od ľadovcov na juhu až po vodopády Iguazu na severe. Neobídeme tiež Buenos Aires – perlu juhoamerických miest, mesto tanga, maté, Diega Maradonu aj pápeža Františka.

Bolívia

Najvyššie položené hlavné mesto, drsná náhorná plošina Altiplano a prejazd Cestou smrti.

Najchudobnejšia krajina Južnej Ameriky a jej neuveriteľné bohatstvá. Divoká a neprístupná náhorná plošina Altiplano, krutý život horských indiánov a miesto, podľa ktorého kalibrujú družice svoje prístroje. La Paz, najvyššie položené hlavné mesto sveta, druhé hlavné mesto Sucre a všadeprítomná koka. Cesta smrti, ktorá nás privedie do tropického Coroica a príbehy baníkov z mesta Potosi.

Brazília

Temperamentné Rio de Janeiro, bláznivý karneval, vodopády Iguazu a amazónsky dažďový prales.

Najbláznivejší karneval na svete a futbal, ktorý privádza ľudí do šialenstva. Tu sa konajú najveľkolepejšie oslavy nového roka a v dažďovom pralese sú skryté najkrajšie vodopády na svete. Nebude samozrejme chýbať samba ani legendárna pláž Copacabana v meste bohov Rio de Janerio.
Brazília a jej ohromná dávka juhoamerického temperamentu!

Čile

Púšť Atacama, víno, príbehy Pinochetovej diktatúry a nádherné národné parky Patagónie.

Krajina dlhá 4500 kilometrov, ktorá skrýva najsuchšiu púšť sveta na severe, najlepšie vína v údoliach vysokých Ánd, ale aj ľadovce na juhu. Dôsledky vlády diktátora Pinocheta a nemocnica pomenovaná po jednom našom spisovateľovi. Čile, to je krajina kontrastov!

Ekvádor

Pacifické pobrežie, sopky v Andách a amazónski indiáni.

Krajina priamo na rovníku, jedna z najmenších v Južnej Amerike, no ponúka všetko kvôli čomu sa na tento kontinent chodí – hory, pláže aj prales. Latinskoamerické rytmy, neštandardné vítanie Nového roka, rovník, potulní muzikanti v hlavnom meste, ťažba zlata na území Shuarov, aktívne vulkány, banánové plantáže a rok života v trópoch.

Guatemala

Mayské pyramídy, výborná káva a farebné indiánske trhoviská.

Stredoamerická krajina s dramatickou históriou, mayskými pamiatkami a výbornou kávou. Farebné indiánske trhoviská, starobylé mesto Antigua obohnané sopkami, riečni ľudia a zašlá sláva bývalého hlavného španielskeho prístavu Livingstone. Atitlán, údajne najkrajšie jazero na svete a monumentálne mayské pyramídy uprostred džungle v Tikale.

Jordánsko

Skalné mesto Petra, púšť Wadi Rum, beduíni a oddych pri Mŕtvom mori.

Jordánsko je veľmi pestrá orientálna krajina, ktorá zaujme predovšetkým milovníkov dávnej histórie a pamiatok, v spojení s oddychom pri Červenom a Mŕtvom mori. Hoci s Blízkym Východom sú spojené prevažne negatívne asociácie, Jordánsko milo prekvapí bezpečnosťou a pohostinnosťou domácich. 

Večne rušné hlavné mesto Ammán, križiacke hrady, či Jerash – jordánske Pompeje. Miesta z biblických príbehov, nocovanie v púšti Wadi Rum, príbehy kočovných beduínov a samozrejme novodobý div sveta – nabatejské skalné mesto Petra.

Kuba

Slnko, pláže, salsa, rum, cigary, večne usmiati ľudia a revolúcia Fidela Castra.

Takto si väčšina ľudí predstavuje Kubu. A tak to aj je! No Ostrov Slobody je aj symbolom revolúcie Fidela Castra a následnej politickej neslobody. Prejdeme sa po Havane, kde každý deň spadne aspoň jeden balkón, ukážeme si, kde sa pestuje najlepší tabak na kubánske cigáry, miesto, kde pristál Krištof Kolumbus, vystúpime na Stolovú Horu a vysvetlíme si ako fungujú miestni pašeráci.

Kanada – Skalnaté hory

Kanadská divočina, zlatá horúčka a metropoly Vancouver a Calgary.

Územie medzi Calgary a Vancouverom. Zaspomíname na dve olympiády a vyberieme sa za krásami kanadskej divočiny a nedoziernej tajgy. Nádherné scenérie kanadských jazier, vysokých štítov, ľadovcov a divých zvierat. Neobídeme zlatú horúčku a ani to, čo tu po sebe zanechali pôvodní indiáni. A presvedčíme sa, že Vancouver sa právom radí medzi mestá s najlepšími podmienkami pre život.

Mexiko

Mexiko City, staré mezoamerické civilizácie, výborná kuchyňa, tequila a idylické pláže.

Mexiko – to nie sú len správy z kriminálnej rubriky. Mexiko – to je aj najväčšie mesto kontinentu, miesto starých indiánskych civilizácií, krajina vysokých hôr, sopiek aj pralesov a pestrofarebných ľudí. Krajina, ktorú obmýva Mexický záliv, Karibik aj Tichý oceán. Sídla Aztékov, Mayov a Olmékov prestriedame koloniálnymi mestami novodobého Mexika. Okrem skvelej pikantnej kuchyne, tequily a muziky v podaní slávnych mariachis na vás čaká aj najväčšia pyramída na svete, príbehy pirátov, starobylé mayské mestá ukryté v džungli, vodopády, podzemné cenotes aj známa Mayská riviéra v Cancúne obmývaná Karibikom.

Nikaragua – Panama

Kráter sopky Masaya, príbehy pirátov, Karibik a Panamský prieplav.

Zistíme, prečo je centrum hlavného mesta Managua vyľudnené a ako dlho je bezpečné zdržiavať sa nad dymiacim kráterom sopky. Piráti tu kedysi mohli operovať aj vo vnútrozemí a dnes ich vystriedali Číňania. A viete, že Panama, to nie je iba prieplav spájajúci dva oceány? A práve spojenie dvoch oceánov je to, čo spája aj tieto dve stredoamerické krajiny.

Nový Zéland

Krajina Maurov a Pána prsteňov, pozorovanie veľrýb a neporušená príroda.

Precestujeme krajinu známu ako Stredozem. Územie hobitov a miesto, kde sa odohrával legendárny príbeh Pána Prsteňov. Na Novom Zélande nie je potrebné posúvať hodinky a domáci sú perfektne pripravení na každodenné zemetrasenia. Povieme si o sopkách, jazerách, nevynecháme veľryby, ľadovce ani prales. A možno vás naláka výborné jahňacie, dinosaurie stromy alebo divokí Mauri, ktorí kedysi dávno varili jedlo v horúcich gejzíroch!

Paríž – Londýn

Dve európske metropoly, dva jazyky, dva odlišné svety.

Dve európske metropoly, dva gurmánske svety a dve krajiny, ktoré boli veľkú časť svojej histórie vo vojne. Extravagantnosť Paríža a elegancia Londýna. Eiffelová veža, Notre Dame a Louvre vs. Tower Bridge, Big Ben a Buckinghamský palác. Dve mestá spojené jedným vlakom a ukážka tenisu na najkvalitnejšej tráve sveta vo Wimbledone.

Patagónia

Ohňová Zem, ľadovce a trekovanie okolo masívov Fitz Roy a Torres del Paine.

Hlavná časť rozprávania je venovaná výnimočným miestam v hornatej oblasti južnej Patagónie na rozhraní Argentíny a Čile, kde sa nachádzajú prírodné unikáty ako ľadovec Perito Moreno, horské masívy Fitz Roy a Torres del Paine, kde sa dajú spraviť výnimočné treky s nádhernými horskými scenériami.

Pozrieme sa tiež na Ohňovú Zem do najjužnejšieho mesta Ushuaia, kde nás čakajú príbehy starých moreplavcov. Poodhalíme, čím sa v súčasnosti Argentína snaží nalákať ľudí bývať na konci sveta v drsných podmienkach. A navštívime tiež kolónie tučniakov, uškatcov a morských vtákov v kanáli Beagle.

Peru

Krajina Inkov, stratené inkské mesto Machu Picchu, jazero Titicaca.

Stratené mesto Inkov Machu Picchu pozná každý, prečo sú ale stavby Inkov také výnimočné, už také známe nie je. Na jazere Titicaca žijú ľudia na ostrovoch z trstiny a chlapi musia vedieť štrikovať. Zavítame aj na „Malé Galapágy“, ochutnáme steak z lamy, morské prasiatko a priblížime si ako žijú Peruánci dnes.

Portugalsko

Krajina moreplavcov, tajomstvo portského vína a pokojné prímorské mestečka.

Prekvapivo pokojná stredomorská krajina, ktorá ale ožíva najmä pri futbale! Krajina, kde cesty kedysi strážili templári a vládli tu kresťanskí aj moslimskí králi. Portugalsko preslávilo nielen moreplavectvo, ale aj slávne portské víno a jedno z najznámejších pútnických miest v Európe – Fatima. Uvidíme ako sa pestuje korok, ktorý poznáme len z vínových fľašiek a prezradíme si aj tajomstvo 500 eurovej bankovky!

USA západ

14 národných parkov a 4 veľkomestá, ticho divočiny vs. neóny Las Vegas.

Okrem Grand Canyonu, na ktorý sa pozrieme zo zeme aj zo vzduchu, nevynecháme pri spoznávaní amerického západu ani ikonické údolie v Yosemitoch, sequiovce mamutie – najväčšie organizmy na Zemi, najsuchšie miesto kontinentu, prírodné kulisy mnohých westernov, posledné voľné stáda bizónov, či gejzíry v národnom parku Yellowstone. Prírodné krásy preložíme bláznivým Las Vegas, Hollywoodom, chodníkom slávy v Los Angeles, prejazdom cez Golden Gate Bridge v San Franciscu alebo letoviskom filmových hviezd v Palm Springs.

Veľkonočný ostrov a Polynézia

Najodľahlejšie miesto na planéte, tajomné sochy moai a idylické ostrovy v Polynézií.

Veľkonočný ostrov je najodľahlejšie miesto na našej planéte, ktoré strážia tajomné sochy moai. Tu prišiel natáčať Kevin Costner jeden zo svojich veľkofilmov a tu si dodnes volia najkrajšie dievča ostrova spôsobom, ktorý popiera všetky svetové súťaže krásy. Toto sú miesta, ktoré kým neuvidíte, nepochopíte, čo znamená slovo „pohoda“! Záhady a príbehy národa Rapa Nui, bádania českého vedca Pavla Pavla a aj to, čo má Veľkonočný ostrov spoločné s Veľkou nocou.

Venezuela

Ropný socializmus, nedotknutá príroda, výstup na stolovú horu a najvyšší vodopád Salto Angel.

Nedotknutá divoká príroda, siahnutie si na dno vlastných síl a ropný socializmus na vlastnej koži. Karibská krajina, kde sa ešte dá zakúsiť nefalšovaná divočina a vystúpiť na stolovú horu. V Canaime sa budeme kúpať s miestnymi indiánmi a podarí sa nám dostať aj k najvyššiemu vodopádu na svete – Salto Angel. Rybáčka na pirane v Rio Apure a rozprávkový Karibik na záver.

História premietaní

2023

18.4. Cestovateľské kino Central Perk, Liptovský Mikuláš – VEĽKONOČNÝ OSTROV A POLYNÉZIA a KUBA
29.3. Cestovateľské kino Bombura Klub, Brezno – ALBÁNSKO
14.3. Cestovateľské kino Central Perk, Liptovský Mikuláš – AMAZÓNIA + AYAHUASCA a ALBÁNSKO

2022

12.11. Cestovateľský festival Cestou necestou v Žiline, Synagóga – KUBA

2020

22.8. Akropola, Kremnica – RUSKO (Moskva a Petrohrad)
19.8. Piešťanské informačné centrum – Paríž a Londýn

2019

12.11. Kino Úsmev, Košice – KANADA – Skalisté hory
08.11. Mestská Knižnica vo Fiľakove – BRAZÍLIA
08.10. KC Dunaj, Bratislava – KANADA – Skalisté hory
25.9. CSS Turie – KUBA
16.07. KC Dunaj, Bratislava – PORTUGALSKO

2018

17.08. Považská Bystrica – KUBA
18.07. Kino Hviezda, Trnava – PORTUGALSKO
17.7. Piešťanské informačné centrum – NOVÝ ZÉLAND
11.3. STANICA Žilina – Záriečie – KANADA-SKALISTÉ HORY
14.2. Žilinská Krajská Knižnica – KOSTARIKA
26.1. Libressobar, Banská Štiavnica – VENEZUELA

2017

12.9. Kino Úsmev, Košice – BRAZÍLIA
15.8. KC Dunaj, Bratislava – BRAZÍLIA
27.6. KC Dunaj, Bratislava – PORTUGALSKO
18.6. STANICA Žilina – Záriečie – NOVÝ ZÉLAND
19.2. STANICA Žilina – Záriečie – ARGENTÍNA
17.2. Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici – VEĽKONOČNÝ OSTROV A POLYNÉZIA

2016

2.12. Snow film fest, Prievidza – KANADA-SKALISTÉ HORY
1.11. XIV. Medzinárodný festival outdoorových filmov, Opava (CZ) – BOLÍVIA
28.10. Mestská knižnca vo Fiľakove – PERU
25.8. STANICA Žilina – Záriečie – PARÍŽ-LONDÝN
21.7. STANICA Žilina – Záriečie – PORTUGALSKO
16.7. Letná Lesná Slávnosť, Žilina – KUBA
9.7. Akropola, Kremnica – BOLÍVIA
1.7. Diera do sveta, Lipt. Mikuláš – NOVÝ ZÉLAND
5.6. STANICA Žilina – Záriečie – VEĽKONOČNÝ OSTROV
19.5. Cestovateľský štvrtok, Kežmarok – PARÍŽ-LONDÝN
3.4. STANICA Žilina – Záriečie – CHILE
31.3. RKC Prievidza – VENEZUELA
22.3. KC Dunaj, Bratislava – VEĽKONOČNÝ OSTROV
7.1. Cestovateľský štvrtok, Kežmarok – NIKARAGUA

2015

16.12. STANICA Žilina – Záriečie – BRAZÍLIA
15.11. Cooltajner, Považská Bystrica – KUBA
12.11. Trafačka Nitra – VENEZUELA
7.11. Cestovateľský festival, Martin – CHILE
24.10. Diera do sveta, Lipt. Mikuláš – PERU
7.10. KD Bytčica – GUATEMALA
30.9. Art Klub, Trnava, KANADA – SKALISTÉ HORY
23.9. Bombura, Brezno – NOVÝ ZÉLAND
17.9. Klub LÚČ, Trenčín – ARGENTÍNA
9.9. STANICA Žilina – Záriečie – BOLÍVIA
31.7. STANICA Žilina – Záriečie – VENEZUELA
17.6. Žilinská Krajská Knižnica – PARÍŽ – LONDÝN
13.6. Letný Foto Fest, Martin – BOLÍVIA
26.5. Hotel Palace, Sliač – BRAZÍLIA
20.5. Žilinská Krajská Knižnica – BOLÍVIA
22.4. Žilinská Krajská Knižnica – NIKARAGUA – PANAMA
25.3. Žilinská Krajská Knižnica – GUATEMALA
18.3. Filozofická fakulta UKF v Nitre – PERU
4.3. ZŠ Lietavská Lúčka – Cestovateľská dvojhodinovka
25.2. Žilinská Krajská Knižnica – KANADA – Skalisté Hory
28.1. Žilinská Krajská Knižnica – PORTUGALSKO

2014

17.12. Žilinská Krajská Knižnica – VEĽKONOČNÝ OSTROV a POLYNÉZIA
22.11. Festival Cestou Necestou, Žilina – KUBA
19.11. Žilinská Krajská Knižnica – EKVÁDOR
8.11. Martinský cestovateľský festival – PERU
29.10. Žilinská Krajská Knižnica – NOVÝ ZÉLAND
17.9. Žilinská Krajská Knižnica – ARGENTÍNA
12.6. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – PERU
25.6. Žilinská Krajská Knižnica – KUBA
28.5. Žilinská Krajská Knižnica – RUSKO
29.4. Žilinská Krajská Knižnica – BRAZÍLIA
8.3. Festival Cestou Necestou, Trenčín – EKVÁDOR
19.3. Žilinská Krajská Knižnica – PERU
26.2. Žilinská Krajská Knižnica – CHILE
19.2. Charisma Café Zvolen – ARGENTÍNA-BRAZÍLIA

2013

6.11. Charisma Café Zvolen – NOVÝ ZÉLAND
17.10. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – PORTUGALSKO
25.10. Festival Cestou Necestou Bratislava – EKVÁDOR
2.10. Charisma Café & Bar Zvolen – RUSKO
24.6. ZŠ Lietavská Lúčka – JUŽNÁ AMERIKA a RUSKO
18.4. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – VENEZUELA
21.3. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – NOVÝ ZÉLAND

2012

30.5. Latino Club Žilina – PERU-BOLÍVIA-CHILE
12.4. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – VEĽKONOČNÝ OSTROV

2011

15.12. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – KUBA
20.10. Cestovateľský štvrtok Kežmarok – RUSKO

2007 – 2010

BUBO PREMIETANIA Bratislava:
– Polus City Center
– Incheba

© 2024 A MarketPress.com Theme